Andrzej Róg - zdjęcie

Andrzej Róg

7,0 / 10

2 oddane głosy

Data urodzenia:
15-04-1958 (64 lat)

Polski artysta kabaretowy, aktor filmowy i teatralny, reżyser, piosenkarz, twórca spektakli znanych publiczności Krakowa i Tarnowa, członek kabaretów Loch Camelot i Bunga. Egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu zdał w 1987 roku w Warszawie.

W dorobku teatralnym ma liczne role w Krakowskim Teatrze STU, m. in. Dr. Grüna w "Wariacie i zakonnicy" S. I. Witkiewicza, Boruttę i Koffela w "Panu Twardowskim" W. Jasińskiego i J. Grzywacza, Matyjasa w "Markietankach" B. Brechta i K. Weilla, Vladimira w "Czekając na Godota" S. Becketta, Rejenta Milczka w "Zemście" A. Fredry, Tichona w "Biesach" F. Dostojewskiego, Cienia Ciotuchny w "Romeo i Julii" W. Szekspira, Gloucestera w "Królu Learze" W. Szekspira, Spencera w "Kogucie w rosole" S. Jokica.

Współpracował również z Teatrem Ludowym w Krakowie. W Teatrze Bagatela im. T. Boya Żeleńskiego zagrał Wędrowca w "Sztukmistrzu z Lublina" I. Singera.

Andrzej Róg jest reżyserem spektaklu muzycznego "Pieśń o złotej krainie", sztuki "Targanie jabłek" wg T. Nowaka i monodramu "Kamień na kamieniu" wg. W. Myśliwskiego.

Współpracuje z Teatrem Telewizji, w którym zagrał Gościa w "Sądzie ostatecznym" O. von Horvatha, Jurę Dorina w "Balu błaznów" A. I. Szargorodskich oraz Artura w "Dziecku" J. Fosse'a.

Zagrał w serialach: "Majka", "Zaginiona", "Bulionerzy", "Świat według Kiepskich", "Boża podszewka I" oraz w filmach fabularnych: "Kochankowie z Marony" w reż. I. Cywińskiej zagrał Gruźlika, zaś w obrazie Krzysztofa Zanussiego "Brat naszego Boga" kreował Żebraka. Ponadto grał w filmach: "Kroniki domowe" w reż. L. Wosiewicza (Szmul), "Boże skrawki" w reż. J. Bogajewicza (Żyd), "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony" w reż. D. Montean, "Letnia miłość" w reż. P. Uklańskiego (Meksykanin).

Spektakle z udziałem tego aktora:

Goście w Polskim: Wyzwolenie i Akropolis

Dramat

W historii teatru polskiego nie wystawiono nigdy dotąd Wesela, Wyzwolenia, Akropolis jako całościowego przedsięwzięcia. Żaden teatr nie wystawił po kolei tych trzech tytułów. Ze względu na kontaminację dramatów w jeden spektakl, zostały z nich wydobyte ich esencjalne wątki, podporządkowane tematowi nadrzędnemu: wtajemniczeniu w los polski.Czy możliwe jest przełamanie koła owego losu poprzez jednostkowe wyzwolenie i samoświadomość prowadzące ku ogólnonarodowemu przebudzeniu? Czy – jak wyobrażali to sobie Romantycy – zadaniu temu może sprostać tylko wybrana jednostka, czy może to nasz wspólny obowiązek?

Wyspiański w autorskim zestawieniu trzech tekstów wyprowadza widza z izby bronowickiej chaty, wiedzie go przez piekła i nieba prób, jakim poddają go Maski z Wyzwolenia i prowadzi na wzgórze wawelskie - centralne miejsce polskiej świadomości historycznej, które zostaje niejako nawiedzone przez wielkie mity judeochrześcijańskie. Ostatecznym tematem sztuki jest imperatyw duchowego zmartwychwstania rozumianego jako wyzwolenie z duchowej nędzy, odnowienie duszy polskiej, a zarazem zadanie stojące przed każdym z nas.

Teatr STU z Krakowa - spektakle "Wyzwolenie" i "Akropolis" według Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji Krzysztofa Jasińskiego (II i III część Tryptyku "Wędrowanie")

Szczegóły

GOŚCIE W POLSKIM: Wyzwolenie

Dramat

"Wyzwolenie" w Teatrze STU jest wydarzeniem. Stanisław Wyspiański – najbardziej polski, najbardziej krakowski artysta, napisał jakże aktualną dzisiaj sztukę. Niezwykle efektowną, wymagająca aktorstwa najwyższej próby. Taki zespół zebrał Krzysztof Jasiński z myślą o jubileuszu Teatru STU. Spektaklowi towarzyszy bardzo efektowna oprawa plastyczna, wyjątkowe kostiumy, muzyka na żywo, śpiew, efekty specjalne. Zapraszamy do wspólnej wędrówki po świecie przemiany duszy polskiej. Kto wie, dokąd dotrzemy...

Teatr STU z Krakowa - "Wyzwolenie" według Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji Krzysztofa Jasińskiego. Spektakl jest II częścią Tryptyku "Wędrowanie".

Szczegóły