Aleksander Trąbczyński - zdjęcie

Aleksander Trąbczyński

8,7 / 10

13 oddanych głosów

Wiek: 66 lat

Polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1980-82 występował w Teatrze Nowym w Poznaniu, zaś od 1982 roku był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie.
Spektakle z udziałem tego aktora:

Wieczór w 25. rocznicę przyznania nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej

Muzyczny

Występują: Magdalena Warzecha, Aleksander Trąbczyński oraz harfistka Małgorzata KomorowskaSłowno-muzyczny spektakl „Wisełka, Frąckowiak i Jego Pan” oparty na wieloletniej korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, którym użyczają swoich głosów i emocji Magdalena Warzecha, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie i Aleksander Trąbczyński, aktor przez ponad ćwierćwiecze związany z warszawskim Teatrem Powszechnym. Trwająca blisko cztery dekady relacja dwojga poetów znalazła w ich literacko niezwykłej korespondencji barwne, żywe, miejscami bardzo zabawne i przenikliwe świadectwo. Wieczór z Noblistką i Jej Interlokutorem dopełnia muzyką wybitna polska harfistka Małgorzata Komorowska.

Szczegóły

Aleksander Trąbczyński - Mój Bułat

Koncert

Połączenie siły i refleksji w kameralnym wieczorze z pieśniami najsłynniejszego rosyjskiego barda, Bułata Okudżawy w wykonaniu Aleksandra Trąbczyńskiego – aktora, tekściarza i gitarzysty.

Artysta przez ponad 25 sezonów występował w zespole artystycznym warszawskiego Teatru Powszechnego. Grał w serialach „Zmiennicy”, „Pensjonat Pod Różą”, „Plebania” i wielu innych. Współpracuje z Teatrem Dramatycznym i Teatrem Powszechnym w Łodzi.

Szczegóły

Szalbierz

Dramat

W 250 rocznicę polskiego teatru publicznego Teatr Dramatyczny wystawia głośną sztukę węgierskiego pisarza Györgya Spiró o ojcu narodowej sceny Wojciechu Bogusławskim. „Szalbierz” podejmuje wątek powieści „Iksowie”, zakazanej w Polsce lat osiemdziesiątych z powodu kpiny z naszych bohaterów narodowych. Spiró oskarżonemu o szarganie świętości zabroniono wówczas przyjazdów do Polski.

Akcja „Szalbierza” rozgrywa się w teatrze w dniu premiery. Na spektakl, który ma uratować teatr od bankructwa, wybiera się całe Wilno, bo tytułową rolę „Świętoszka” ma zagrać gościnnie legenda - Wojciech Bogusławski. Groźba zerwania premiery wisi w powietrzu, ponieważ mistrz pojawia się dopiero kilka godzin przed spektaklem. Kim jest Wojciech Bogusławski w oczach Węgra? Barwną postacią - intrygantem, błaznem, furiatem i egoistą, a równocześnie patriotą i człowiekiem niezwykle odważnym.

Przedstawienie reżyseruje Gábor Máté, węgierski reżyser i aktor, dyrektor artystyczny słynnego Teatru Józsefa Katony w Budapeszcie. W roli Bogusławskiego wystąpi Witold Dębicki, w obsadzie między innymi: Sławomir Grzymkowski, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska i Małgorzata Rożniatowska.

György Spiró to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich i znawca polskiej kultury. Laureat prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. Napisał ,,Mesjaszy”, jedną z najważniejszych powieści poświęconych naszemu romantyzmowi.

Szczegóły