Aleksander Trąbczyński
5 oddanych głosów
Wiek: 65 lat
więcej
więcej
Spektakle z udziałem tego aktora:
Aleksander Trąbczyński - Mój Bułat
Połączenie siły i refleksji w kameralnym wieczorze z pieśniami najsłynniejszego rosyjskiego barda, Bułata Okudżawy w wykonaniu Aleksandra Trąbczyńskiego – aktora, tekściarza i gitarzysty.
Artysta przez ponad 25 sezonów występował w zespole artystycznym warszawskiego Teatru Powszechnego. Grał w serialach „Zmiennicy”, „Pensjonat Pod Różą”, „Plebania” i wielu innych. Współpracuje z Teatrem Dramatycznym i Teatrem Powszechnym w Łodzi.
więcej
SzczegółySzalbierz
W 250 rocznicę polskiego teatru publicznego Teatr Dramatyczny wystawia głośną sztukę węgierskiego pisarza Györgya Spiró o ojcu narodowej sceny Wojciechu Bogusławskim. „Szalbierz” podejmuje wątek powieści „Iksowie”, zakazanej w Polsce lat osiemdziesiątych z powodu kpiny z naszych bohaterów narodowych. Spiró oskarżonemu o szarganie świętości zabroniono wówczas przyjazdów do Polski.
Akcja „Szalbierza” rozgrywa się w teatrze w dniu premiery. Na spektakl, który ma uratować teatr od bankructwa, wybiera się całe Wilno, bo tytułową rolę „Świętoszka” ma zagrać gościnnie legenda - Wojciech Bogusławski. Groźba zerwania premiery wisi w powietrzu, ponieważ mistrz pojawia się dopiero kilka godzin przed spektaklem. Kim jest Wojciech Bogusławski w oczach Węgra? Barwną postacią - intrygantem, błaznem, furiatem i egoistą, a równocześnie patriotą i człowiekiem niezwykle odważnym.
Przedstawienie reżyseruje Gábor Máté, węgierski reżyser i aktor, dyrektor artystyczny słynnego Teatru Józsefa Katony w Budapeszcie. W roli Bogusławskiego wystąpi Witold Dębicki, w obsadzie między innymi: Sławomir Grzymkowski, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska i Małgorzata Rożniatowska.
György Spiró to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich i znawca polskiej kultury. Laureat prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. Napisał ,,Mesjaszy”, jedną z najważniejszych powieści poświęconych naszemu romantyzmowi.
więcej
Szczegóły