Aldona Jankowska - zdjęcie

Aldona Jankowska

8,8 / 10

9 oddanych głosów

Data urodzenia:
02-04-1964 (56 lat)

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna pochodząca z Poznania. Ukończyła Wydział Aktorski PWST im. L. Solskiego w Krakowie w 1987 r. Po studiach otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w ramach którego występowała w teatrze norweskim „Prosjektteateret”, grając w języku angielskim i norweskim.

Pisze scenariusze teatralne, monologi kabaretowe i felietony. Swoje parodystyczne zdolności odkryła przed światem w telewizyjnym kabarecie „Rozmowy w tłoku” w programie „Szymon Majewski Show”, do którego trafiła w 2006 roku. Zasłynęła parodiami m.in. Danuty Hojarskiej, Anny Fotygi, Zyty Gilowskiej czy Hanny Gronkiewicz Waltz.

We współpracy z Kancelarią Artystyczną FARO stworzyła program satyryczny „Jak nie ja, to kto”, pierwszy w Polsce spektakl teatralny z elementami stand-upu „Różowe konie ” oraz monodram „Lataj z Krystyną” w wersji polskiej i angielskiej. Spektakle te były wielokrotnie nagradzane i grane są z powodzeniem w całej Polsce i za granicą m.in. w Brukseli, Francji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech.

Jako jedna z nielicznych aktorek na polskiej scenie zajmuje się improwizacją teatralną, grała m.in. z łódzkim teatrem improwizacji „Impro atak!” i bydgoską grupą impro „wy my Wam my”. Występowała również w telewizyjnym impro-show wzorowanym na amerykańskim „Whose Line is it Anyway” (pol. „I kto to mówi”).

Kreowane przez Aldonę Jankowską postacie odznaczają się charakterystycznym, polskim sposobem bycia, posiadają specyficzne powiedzonka i zwyczaje, dają widzowi możliwość utożsamienia się z bohaterem. Świetnym przykładem jest Bożena vel Kotenieńku z serialu „Julia” (2011-2012), która do dzisiaj cieszy się niesłabnącą sympatią i popularnością.

Na szklanym ekranie aktorka zasłynęła rolami Krystyny z „Last Minute” (reż. P. Vega), żony Bońki w „Służbach Specjalnych” (też. P. Vega) czy wcielając się w matkę Zbyszka w filmie „Księstwo” (reż. A. Barański).

W 2015 r. dołączyła do zespołu Teatru Kwadrat. Było to zwieńczeniem jej marzeń zawodowych, gdyż uważa ten teatr za jeden z najlepszych teatrów komedii w Polsce. A co jak co, ale w komedii Aldona Jankowska czuje się jak ryba w wodzie, od lat wypracowując swój indywidualny styl i charakter sceniczny. Zadziwia brawurowymi wykonaniami wokalnymi oraz barwnymi postaciami.

Spektakle z udziałem tego aktora:

Scena Mistrzów: KOT - otchłanie miłości

Dramat

Kot- otchłanie miłości to spektakl o miłości rodzącej się między dwojgiem boleśnie doświadczonych przez życie bohaterów.
O miłości, której usilnie się pragnie, aby unicestwić demony przeszłości. O instynktownej, rozpaczliwej wręcz potrzebie intymnej bliskości partnera.
To opowieść o miłości trudnej, która niespodziewanie zamienia się w inny groźny żywioł namiętności – nienawiść.
Wnikliwa analiza tego, co w naszej naturze jest elementem destrukcji, elementem, który uniemożliwia budowanie dojrzałej relacji. To przenikliwa, bolesna i pouczająca historia, inspirowana twórczością specjalisty od kryminalnych zagadek Georgesa Simenona. Przedstawienie tajemnicze, dwuznaczne, nasycone niedopowiedzeniami, do końca trzymające w napięciu…
Spektakl jest pierwszą produkcją Teatru Groteska z cyklu Scena Mistrzów. W rolach głównych zobaczymy duet aktorski: Annę Sokołowską i Wiesława Komasę, partnerować im będą aktorki: Aldona Jankowska i Olga Przeklasa.

Szczegóły

Zacznijmy jeszcze raz

Komedia

Podobno w życiu najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość i… uśmiech. Wszystko to odnajdziecie w spektaklu „Zacznijmy jeszcze raz”. Komedii z maestrią napisanej przez Aleksandrę Wolf (autorkę tekstów do telewizyjnego kabaretu Rozmowy w Tłoku z programu „Szymon Majewski Show”.

Ona – terapeutka uzdrawiająca związki małżeńskie. On – pacjent rujnujący związek małżeński. Ona – opanowana, kompetentna i przewidywalna. On – nieopanowany, niekompetentny i nieprzewidywalny. Wszystko jasne. Czyżby? Przyjdzie im rozegrać pojedynek do ostatniej komediowej kropli krwi. Wiele masek (ich czy waszych?) przyjdzie im zerwać, wiele grzechów przyjdzie im zdemaskować, wiele błędów… przyjdzie im naprawić.

„Zacznijmy jeszcze raz” to poker mistrzów aktorstwa – Aldony Jankowskiej i Tomasza Sapryka. Nie wiadomo kto, co ma w kartach… i na czyją stronę przechyli się szala zwycięstwa… ale dopóki walka trwa, dopóki karty leżą na stole, trzeba grać… i to o najwyższą stawkę – MIŁOŚĆ.

Urzekająca, pełna ciepłego humoru i życiowej mądrości historia miłosna, ukazująca, że zawsze (niezależnie od tego, jak trudne może się to wydawać) warto podjąć walkę o kogoś, kto nas kocha… z wzajemnością.

Szczegóły

Zacznijmy jeszcze raz

Komedia

Podobno w życiu najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość i... uśmiech!

„Zacznijmy jeszcze raz” nie jest kolejną kopią amerykańskiego sukcesu z Brodwayu. Ola Wolf z maestrią napisała sztukę o nas… bardzo bliską polskiemu widzowi, ciepłą i cholernie mądrą. Pewnie o tym, że zawsze (chociaż wstyd, cierpi nasze ego i nie wiadomo od czego zacząć) warto podjąć walkę o kogoś kto nas kocha... z wzajemnością.
Ona – terapeutka uzdrawiająca związki małżeńskie. On - pacjent rujnujący związek małżeński. Ona – opanowana, kompetentna i przewidywalna. On - nieopanowany, niekompetentny i nieprzewidywalny. Wszystko jasne. Czyżby? Przyjdzie im rozegrać pojedynek do ostatniej komediowej kropli krwi. Wiele masek (ich czy waszych?) przyjdzie im zerwać, wiele grzechów (ich czy waszych?) przyjdzie im zdemaskować, wiele błędów... przyjdzie im naprawić.
Pamiętajcie - to poker mistrzów aktorstwa, nie wiadomo kto i co ma w kartach… i to jest piękne w tym spektaklu, i to jest piękne w życiu… dopóki trwa walka, dopóki nam zależy. Zagrają dla Was o najwyższą stawkę – MIŁOŚĆ.

Podobno w życiu najważniejsze są wiara, nadzieja, miłość i... uśmiech. Wszystko to odnajdziecie w spektaklu „Zacznijmy jeszcze raz”. Komedii specjalnie napisanej przez Olę Wolf (autorkę tekstów do telewizyjnego kabaretu Rozmowy w Tłoku z programu „Szymon Majewski Show”) dla dwojga aktorów - Tomasza Sapryka i Aldony Jankowskiej. Oboje doskonale czują się w komedii, uprawiają stand up, parodię, improwizują i kochają kabaret. Ten spektakl stwarza im doskonałą okazję do żonglerki tymi wszystkimi formami.

Szczegóły